Szent István király napja az egyik legrégebbi magyar ünnepnap, a keresztény magyar államalapítás emléknapja. I. István még uralkodása idején augusztus tizenötödikét, Nagyboldogasszony napját tette meg ünneppé. Fehérvárra ekkorra hívta össze a királyi tanácsot és élete végén ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának. István király 1038-ban maga is ezen a napon halt meg.
Az ünnep napja Szent László idejében, 1083-ban lett augusztus huszadika, mert ezen a napon emelték oltárra a székesfehérvári Bazilikában István király relikviáit, ami szentté avatásával volt egyenértékű. István ereklyéjét a legenda szerint 1083-as szentté emelésekor épen találták a koporsójában, s már az 1222-es Aranybulla is törvénybe iktatta tiszteletét.
A Csemadok Országos Elnöksége javaslatára az Országos Tanács 2016-ban úgy határozott, hogy az ünnepre és Szent Istvánra országos rendezvény keretében emlékezik. A határozat megszületéséhez a hagyomány, valamint Szent István és műve előtti tisztelgés mellett a hely szelleme (egyik legrégebbi középkori templomunk Deákiban található, a templom legrégebbi része a Szent István kápolna, Nagy János Szent Istvánt ábrázoló nagyszerű szobra), valamint az Elnökség azon elképzelése is hozzájárult, hogy a régi helyszínére visszakerült Országos Népművészeti Fesztivál helyett, amelyet - megőrizve a fesztivál folytonosságát - évekig Deáki rendezett meg, továbbra is kiemelkedő csemadokos rendezvény helyszíne legyen a falu, nem hagyva veszni a rendező gárda évek során felhalmozott szervezési tapasztalatát.
A Csemadok azzal a céllal rendezi Deákiban az Országos Szent István Ünnepséget, hogy hagyományt teremt, és az augusztus végi rendezvény nem csak a falu, de a környező települések, a szomszédos járások és megyék Csemadok-tagságának és magyarságának államalapító királyunk emléke előtti közös tisztelgése és ünnepe lesz.
A kezdeményezést örömmel fogadták és támogatásukról biztosították a Csemadok Deáki Alapszervezetének vezetői, a galántai területi választmány illetékesei, Deáki Község Önkormányzata, a helybéli római katolikus és a református közösség vezetői is.
A program
- augusztus 26. (szombat)
14,00 Művelődési ház
Megnyitó: Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke és Jakócs Krisztina, Deáki polgármestere
Szent László ábrázolások a középkori felvidéki templomokban című fotókiállítás megnyitása
Dr. Font Márta: A 11. századi magyar királykoronázások közép-európai összefüggésben
Gál Péter: Életszentség – mitikus hagyomány – közösségi cselekvések
(Szent László király majd ezeréves jelenvalósága)
Kovács László: Magyar szentek középkori ábrázolása a felvidéki templomokban
18,00 Római katolikus templom
Szentmise
Az Ad Libitum együttes kamarazenekari hangversenye
(Műsor: Erkel Ferenc: Szózat, Liszt Ferenc: Magyar ünnepi dal, Consolation III. – Vigasz, Ľuboš Bernáth: Ó, Szent István, Éneklő egyház: Üdvözlégy kegyes Szent László király, Bihari János: Bercsényi Miklós dala, Vincze Zsigmond: Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország, Kodály Zoltán: Intermezzo, Szíjjártó Jenő: Nem anyától lettem, Koltay Gábor: Kell még egy szó, Farkas Ferenc: Kései reneszánsz dallamok a lőcsi tabulatúrából, Wolf Péter: Ave Maria, Medveczky Szabolcs: Szép Magyarországunk)
- augusztus 27. (vasárnap)
9,30 Római katolikus templom
Ünnepi szentmisét mond és prédikál Tóth László kanonok, püspöki helynök. Igét hirdet és áldást mond Édes Ákos református lelkipásztor
Közreműködik a galántai Kodály Zoltán Daloskör, vezényel Józsa Mónika
Fiatal Zobor vidéki népdalénekesek és a Kodály Zoltán Daloskör műsora
Szent István szobrának megkoszorúzása
Közreműködik a deáki Nefelejcs énekkar és Zobor vidéki éneklőcsoportok
Beszédet mond Farkas Iván megyei képviselő