„Száz év előtt a Duna fölött, a Garam és az Ipoly torkolatainál, nádas csépányok, sziklás erdők, szántók között mulatságos volt az akkori „kisbetyárok“ élete. Mai gyerekek, jöjjetek, csodálkozzatok „hátulgombolós“ nagyapáitok kópéságain!“ – ezekkel a szavakkal kezdi gyermekéveinek meséjét Drozdy Győző a Bajtai kisbetyárok c. könyvében.
Drozdy Győző író, újságíró, országgyűlési képviselő 1885-ben született a kis palóc faluban, Bajtán. Születésének 130. évfordulója alkalmából a bajtai Csemadok emléktáblát helyezett el Drozdy Győző szülői házán. Az eseményen jelen voltak a Drozdy család leszármazottai, Drozdy Győző fia, unokája, déd- és ükunokái.
Drozdy Győző a XX. század egy kivételes személyisége volt. Politikai pályafutásáról egy kötet is megjelent Elvett illúziók címmel. 1967-ben írta meg Bajtai kisbetyárok c. művét, melyet Csicsay Alajos író mutatott be a bajtai közönségnek az emléktábla avatását követően. Eőry Áron politológus Drozdy Győző életéről és munkásságáról tartott előadást. A tartalmas előadást a jelenlévők között érdeklődve hallgatta Farkas Iván, az MKP országos alelnöke is.
A könyvbemutatón a bajtai gyerekek előadásában megelevenedett Drozdy Győző betyáros gyermekkora, s a közönség részleteket hallhatott a Bajtai kisbetyárok c. könyvből.